Skip to content

817 South DrBrick, NJ 08724

Built 2016

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 10, 2022

Property Information

Block945
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.2

Building Details

Building Class18
Description3SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,342
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$682,100
57%
Improvement Value:$511,500
43%
Total Assessment$1,193,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,153+5.4%
2024$29,565+3.6%
2023$28,527+1.3%
2022$28,157+3.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,375,000

From:

To:

Sq Ft3,342DeedBook 17060, Page 859Recorded3/22/2018

Property Built

Built

Year Built: 2016