Skip to content

825 South Dr.Brick, NJ 08724

Built 1948

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jun 30, 1995

Property Information

Block945
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.2

Building Details

Building Class19.5
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage5,512
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$535,000
47%
Improvement Value:$613,500
53%
Total Assessment$1,148,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,976+5.4%
2024$28,448+3.6%
2023$27,449+1.3%
2022$27,093+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 5284, Page 10

Property Sale

Sale
$258,000
DeedBook 4915, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1948