Skip to content

589 Carroll Fox RdBrick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Jun 3, 2024

Property Information

Block950
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.1

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,362
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$343,000
68%
Improvement Value:$164,500
32%
Total Assessment$507,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,246+5.4%
2024$12,571+3.6%
2023$12,129+1.3%
2022$11,972+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$670,000
Sq Ft2,362DeedBook 19704, Page 1689Recorded6/7/2024

Property Built

Built

Year Built: 1960