Skip to content

595 Carroll Fox Rd.Brick, NJ 08724

Built 1956

Last Sale Date
Nov 20, 2024

Property Information

Block950
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.1

Building Details

Building Class16
Description1SF-P 2903
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,903
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$309,800
61%
Improvement Value:$199,400
39%
Total Assessment$509,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,290+5.4%
2024$12,613+3.6%
2023$12,170+5.3%
2022$11,559+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1956