Skip to content

537 Nicholas Rd.Brick, NJ 08724

Built 1965

Last Sale Price
$367,000
Last Sale Date
Jun 12, 2017

Property Information

Block966
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.1

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,204
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,200
49%
Improvement Value:$178,600
51%
Total Assessment$346,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,051+5.4%
2024$8,590+3.6%
2023$8,289+1.3%
2022$8,181+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$367,000

From:

To:

Sq Ft2,204DeedBook 16781, Page 359Recorded6/27/2017

Property Sale

SaleMulti
$325,000
DeedBook 12122, Page 985

Property Sale

SaleMulti
$171,500
DeedBook 10145, Page 390

Property Built

Built

Year Built: 1965