Skip to content

543 Robin Hood Rd.Brick, NJ 08724

Built 1965

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Dec 1, 2022

Property Information

Block965
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.1

Building Details

Building Class16
Description1.5SF 1G 2153
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,154
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,200
55%
Improvement Value:$139,000
45%
Total Assessment$307,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,018+5.4%
2024$7,609+3.6%
2023$7,342+1.3%
2022$7,247+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft2,154DeedBook 19270, Page 1219Recorded1/9/2023

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5161, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1965