Skip to content

529 Hunters Rd.Brick, NJ 08724

Built 1986

Last Sale Date
Apr 17, 2024

Property Information

Block967
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,120
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,400
50%
Improvement Value:$170,100
50%
Total Assessment$339,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,861+5.4%
2024$8,409+3.6%
2023$8,114+1.3%
2022$8,009+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1986