Skip to content

576 Carroll Fox Rd.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 24, 1999

Property Information

Block967
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,103
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,100
68%
Improvement Value:$79,600
32%
Total Assessment$248,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,491+5.4%
2024$6,160+3.6%
2023$5,944+1.3%
2022$5,867+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960