Skip to content

584 Carroll Fox Rd.Brick, NJ 08724

Built 1956

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Sep 8, 2023

Property Information

Block967
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,168
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,200
65%
Improvement Value:$88,600
35%
Total Assessment$252,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,598+5.4%
2024$6,262+4.7%
2023$5,982+1.3%
2022$5,905+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft1,168DeedBook 19489, Page 1149Recorded9/19/2023

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 5617, Page 481

Property Built

Built

Year Built: 1956