Skip to content

654 Thoroughfare Rd.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Date
Mar 27, 2025

Property Information

Block971
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.2

Building Details

Building Class16
Description1SF-P 2169
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,169
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$171,400
48%
Improvement Value:$185,200
52%
Total Assessment$356,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,307+5.4%
2024$8,833+3.6%
2023$8,523+6.4%
2022$8,014+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft2,169DeedBook 17732, Page 1417Recorded12/27/2019

Property Sale

Sale
$237,500

From:

To:

Sq Ft2,169DeedBook 17441, Page 1255Recorded4/16/2019

Property Built

Built

Year Built: 1960