Skip to content

650 Harbor Rd.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$201,000
Last Sale Date
Feb 28, 1997

Property Information

Block982
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.2

Building Details

Building Class16
Description1SF2G-P 2100
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,100
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$402,600
71%
Improvement Value:$163,500
29%
Total Assessment$566,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,775+5.4%
2024$14,022+5.3%
2023$13,319+1.3%
2022$13,147+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$201,000
DeedBook 5457, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1960