Skip to content

658 Harbor Rd.Brick, NJ 08724

Built 1950

Last Sale Price
$980,000
Last Sale Date
Jul 7, 2022

Property Information

Block982
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,926
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,200
65%
Improvement Value:$217,200
35%
Total Assessment$617,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,114+17.6%
2024$13,700+3.6%
2023$13,219+1.3%
2022$13,048+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$980,000
Sq Ft1,926DeedBook 19096, Page 118Recorded7/12/2022

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5640, Page 568

Property Sale

Sale
$147,500
DeedBook 5167, Page 635

Property Built

Built

Year Built: 1950