Skip to content

21 Sixth AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1949

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Feb 26, 2019

Property Information

Block1026
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class14
Description2F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage2,090
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$559,000
86%
Improvement Value:$93,800
14%
Total Assessment$652,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,887+5.7%
2024$11,250+8.8%
2023$10,336+0.4%
2022$10,290+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft2,090DeedBook 17401, Page 447Recorded3/5/2019

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5713, Page 614

Property Built

Built

Year Built: 1949