Skip to content

1919 Bay Blvd-Unit C23Seaside Heights, NJ 08751

Built 1983

Owner
---
Last Sale Price
$770,000
Last Sale Date
Apr 25, 2025

Property Information

Block1097.01
Lot172
QualifierC0323
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class39
Description2F
Dwellings1
ZoningMF16
Sq Footage717
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$215,000
62%
Improvement Value:$131,800
38%
Total Assessment$346,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,927+5.2%
2024$5,634+2.0%
2023$5,526+0.4%
2022$5,502+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$770,000
Sq Ft717DeedBook 20001, Page 1627Recorded5/5/2025

Property Sale

Sale
$740,000
Sq Ft717DeedBook 19666, Page 1863Recorded4/25/2024

Property Sale

SaleMulti
$380,000
DeedBook 16531, Page 1862

Property Built

Built

Year Built: 1983