Skip to content

408 Cove CourtSeaside Heights, NJ 08751

Built 1958

Last Sale Date
Jun 25, 2005

Property Information

Block1012
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class19
Description2F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage2,152
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,000
45%
Improvement Value:$505,700
55%
Total Assessment$925,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,857+11.1%
2024$15,177+8.2%
2023$14,025+0.4%
2022$13,964+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5549, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 1958