Skip to content

410 Cove CourtSeaside Heights, NJ 08751

Built 1959

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
May 7, 2007

Property Information

Block1012
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage847
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$410,000
62%
Improvement Value:$253,700
38%
Total Assessment$663,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,086+5.2%
2024$11,489+10.8%
2023$10,368+0.4%
2022$10,323+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959