Skip to content

414 Cove CourtSeaside Heights, NJ 08751

Built 2009

Last Sale Price
$385,125
Last Sale Date
Jul 6, 2000

Property Information

Block1012
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class19
Description2F3G
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage3,226
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$570,000
45%
Improvement Value:$687,100
55%
Total Assessment$1,257,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,642+5.3%
2024$21,510+4.1%
2023$20,659+0.4%
2022$20,567+4.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

SaleMulti
$385,125
DeedBook 10144, Page 1088