Skip to content

214 Sixth AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2012

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Dec 21, 1999

Property Information

Block1018
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage2,752
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
42%
Improvement Value:$411,700
58%
Total Assessment$706,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,869+5.2%
2024$12,233+14.3%
2023$10,706+0.4%
2022$10,659+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 10003, Page 1175

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 3718, Page 253