Skip to content

1904 Route 35 N.B.Seaside Heights, NJ 08751

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jul 18, 2022

Property Information

Block1026
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class10
Description1F
Dwellings1
ZoningGBMF
Sq Footage2,962
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
34%
Improvement Value:$353,200
66%
Total Assessment$533,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,710+5.2%
2024$9,230-30.6%
2023$13,304+0.4%
2022$13,246+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft2,962DeedBook 19135, Page 747Recorded8/16/2022

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft2,962DeedBook 18836, Page 601Recorded12/23/2021

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 3803, Page 469

Property Built

Built

Year Built: 1950