Skip to content

205 Seventh AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 20, 2019

Property Information

Block1029
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class49
Description2F
Dwellings6
ZoningR40W
Sq Footage1,496
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
37%
Improvement Value:$501,200
63%
Total Assessment$796,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,499-22.5%
2024$18,709+99.4%
2023$9,384+0.4%
2022$9,343+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 10471, Page 1067

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 4492, Page 643

Property Built

Built

Year Built: 1952