Skip to content

203 Seventh AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 21, 2022

Property Information

Block1029
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class17
Description2.F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage2,571
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
48%
Improvement Value:$322,800
52%
Total Assessment$617,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,250+5.2%
2024$10,694+18.7%
2023$9,008+0.4%
2022$8,968+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4537, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1985