Skip to content

48 Fort AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2005

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
Dec 19, 1995

Property Information

Block1044
Lot446
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class18
Description3F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage2,971
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$433,000
48%
Improvement Value:$477,300
52%
Total Assessment$910,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,577+5.2%
2024$15,757+7.1%
2023$14,717+0.4%
2022$14,652+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

SaleMulti
$132,000
DeedBook 5330, Page 574