Skip to content

50 Fort AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1995

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 24, 2014

Property Information

Block1044
Lot450
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage1,512
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$433,000
63%
Improvement Value:$255,700
37%
Total Assessment$688,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,291+5.3%
2024$11,671+15.0%
2023$10,146+0.5%
2022$10,100+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,512DeedBook 15880, Page 1155Recorded8/27/2014

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 5128, Page 310