Skip to content

9 Fort AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2016

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jun 28, 2013

Property Information

Block1048
Lot381
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class19
Description2F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage1,528
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$433,000
43%
Improvement Value:$565,700
57%
Total Assessment$998,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,186+5.2%
2024$17,288+8.1%
2023$15,989+0.4%
2022$15,919+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,528DeedBook 15638, Page 1751Recorded9/13/2013

Property Sale

SaleMulti
$104,000
DeedBook 5053, Page 761