Skip to content

3 Coolidge AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2015

Last Sale Date
Jul 10, 1991

Property Information

Block1052
Lot227
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage1,092
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$433,000
56%
Improvement Value:$337,800
44%
Total Assessment$770,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,786+5.3%
2024$13,093+6.3%
2023$12,315+0.5%
2022$12,260+4.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$0

Property Sale

SaleMulti
$51,500
DeedBook 3924, Page 332