Skip to content

14 North Surf RoadLavallette, NJ 08735

Built 1970

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Oct 23, 1986

Property Information

Block1091
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class19
Description2F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,030
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$506,000
54%
Improvement Value:$428,100
46%
Total Assessment$934,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,010+5.2%
2024$16,169+14.0%
2023$14,188+0.4%
2022$14,126+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 4498, Page 583

Property Built

Built

Year Built: 1970