Skip to content

30 East Colony RoadLavallette, NJ 08735

Built 1960

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Dec 29, 2017

Property Information

Block1091
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage640
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$470,000
80%
Improvement Value:$120,700
20%
Total Assessment$590,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,757+5.2%
2024$10,225+9.6%
2023$9,331+0.4%
2022$9,290+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960