Skip to content

26 East Colony RoadLavallette, NJ 08735

Built 1926

Last Sale Price
$599,000
Last Sale Date
Apr 12, 2021

Property Information

Block1091
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage587
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$470,000
74%
Improvement Value:$166,700
26%
Total Assessment$636,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,594+5.2%
2024$11,021+20.8%
2023$9,121+0.4%
2022$9,081+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$599,000
Sq Ft587DeedBook 18558, Page 759Recorded7/1/2021

Property Built

Built

Year Built: 1926