Skip to content

34 North Surf RoadLavallette, NJ 08735

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 9, 2002

Property Information

Block1091
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class16
Description2F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,433
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$506,000
65%
Improvement Value:$268,200
35%
Total Assessment$774,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,098+5.2%
2024$13,401-11.5%
2023$15,135+0.4%
2022$15,069+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2001