Skip to content

21 East Colony RoadLavallette, NJ 08735

Built 1960

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Apr 21, 2023

Property Information

Block1091
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,037
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$470,000
70%
Improvement Value:$205,700
30%
Total Assessment$675,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,305+5.2%
2024$11,696-8.6%
2023$12,793+0.4%
2022$12,737+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000
Sq Ft2,037DeedBook 19379, Page 602Recorded5/16/2023

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5617, Page 304

Property Sale

Sale
$197,000
DeedBook 4372, Page 539

Property Built

Built

Year Built: 1960