Skip to content

31 South Surf RoadLavallette, NJ 08735

Built 1952

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
May 30, 2017

Property Information

Block1091
Lot62
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage836
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$506,000
78%
Improvement Value:$139,700
22%
Total Assessment$645,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,758+5.2%
2024$11,177+4.5%
2023$10,699+0.4%
2022$10,652+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952