Skip to content

3056 Ocean RoadLavallette, NJ 08735

Built 2003

Last Sale Date
Jun 21, 2010

Property Information

Block1103
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class22
Description2F
Dwellings1
ZoningRB7
Sq Footage1,200
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$750,000
55%
Improvement Value:$622,900
45%
Total Assessment$1,372,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,001+5.2%
2024$23,765+8.1%
2023$21,991+0.4%
2022$21,895+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 2003