Skip to content

3040 Ocean RoadLavallette, NJ 08735

Built 2006

Last Sale Date
Jul 1, 1984

Property Information

Block1103
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class22
Description2F
Dwellings1
ZoningRB7
Sq Footage1,220
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$750,000
58%
Improvement Value:$542,600
42%
Total Assessment$1,292,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,538+5.2%
2024$22,375+4.6%
2023$21,390+0.4%
2022$21,296+4.5%
Property History
Sales1Foreclosures1

Foreclosure Case F-007826-14

Defaulted
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Default Judgment

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4268, Page 96