Skip to content

3060 Ocean RoadLavallette, NJ 08735

Built 2002

Last Sale Date
Jul 1, 1984

Property Information

Block1103
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class22
Description2F
Dwellings1
ZoningRB7
Sq Footage1,072
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$750,000
55%
Improvement Value:$611,300
45%
Total Assessment$1,361,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,789+5.2%
2024$23,564+11.6%
2023$21,112+0.4%
2022$21,019+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4268, Page 96