Skip to content

3026 Ocean RoadLavallette, NJ 08735

Built 2008

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Apr 5, 2005

Property Information

Block1103
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class22
Description2F
Dwellings1
ZoningRB7
Sq Footage1,449
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$750,000
51%
Improvement Value:$721,100
49%
Total Assessment$1,471,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,789+5.2%
2024$25,465-4.5%
2023$26,658+0.4%
2022$26,541+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$560,000