Skip to content

3070 Ocean RoadLavallette, NJ 08735

Built 2007

Last Sale Date
Jan 14, 2024

Property Information

Block1103
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class22
Description2F
Dwellings1
ZoningRB7
Sq Footage1,320
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$750,000
58%
Improvement Value:$543,100
42%
Total Assessment$1,293,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,547+5.2%
2024$22,384+4.5%
2023$21,410+0.4%
2022$21,316+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 2007