Skip to content

1001 Route 70Toms River, NJ 08755

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$5,078,300
Last Sale Date
Dec 31, 2020

Property Information

Block159
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1001

Building Details

Building Class10
Description2S
Dwellings1
ZoningRHB
Sq Footage---
Acreage4.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,664,000
41%
Improvement Value:$3,758,400
59%
Total Assessment$6,422,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$117,016+40.8%
2024$83,088+102.8%
2023$40,967+0.4%
2022$40,787+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$5,078,300
DeedBook 18255, Page 1881Recorded1/12/2021

Property Sale

SaleMulti
$2,500,000
DeedBook 5737, Page 400

Property Built

Built

Year Built: 1970