Skip to content

1990 Lakewood RoadToms River, NJ 08755

Built 1936

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 22, 2010

Property Information

Block171
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningLI
Sq Footage2,388
Acreage0.89

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,000
42%
Improvement Value:$269,300
58%
Total Assessment$468,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,532+5.3%
2024$8,106+4.7%
2023$7,744+0.4%
2022$7,710+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$28,127
DeedBook 5656, Page 381

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5563, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1936