Skip to content

171 Riverwood DriveToms River, NJ 08755

Built 1966

Last Sale Price
$133,900
Last Sale Date
Dec 22, 1997

Property Information

Block171
Lot51
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2801

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage1,565
Acreage1.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,600
55%
Improvement Value:$192,500
45%
Total Assessment$428,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,800+5.3%
2024$7,410+17.1%
2023$6,330+0.4%
2022$6,302+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$133,900
DeedBook 5538, Page 246

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5267, Page 963

Property Built

Built

Year Built: 1966