Skip to content

1492 Church RoadToms River, NJ 08755

Built 1965

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
May 18, 2020

Property Information

Block230
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,091
Acreage0.95

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,000
41%
Improvement Value:$292,300
59%
Total Assessment$497,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,061+5.3%
2024$8,608+37.0%
2023$6,282+0.4%
2022$6,255+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft2,091DeedBook 17911, Page 191Recorded6/3/2020

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,091DeedBook 15602, Page 801Recorded8/2/2013

Property Built

Built

Year Built: 1965