Skip to content

1801 Silverton RoadToms River, NJ 08753

Built 1976

Last Sale Price
$785,000
Last Sale Date
Aug 1, 2024

Property Information

Block231
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1801

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,350
Acreage1.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,800
43%
Improvement Value:$323,500
57%
Total Assessment$566,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,115+5.3%
2024$7,710-4.3%
2023$8,054+0.4%
2022$8,018+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$785,000
Sq Ft2,350DeedBook 19755, Page 537Recorded8/6/2024

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft2,350DeedBook 17490, Page 1755Recorded6/4/2019

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 5675, Page 912

Property Sale

SaleMulti
$255,000
DeedBook 4733, Page 722

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 4331, Page 770

Property Built

Built

Year Built: 1976