Skip to content

1916 Church RoadToms River, NJ 08753

Last Sale Date
Sep 28, 1994

Property Information

Block231
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1801

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage---
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$50,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$911+5.3%
2024$866-71.4%
2023$3,030+0.4%
2022$3,017+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5205, Page 362