Skip to content

246 Genes DriveToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Feb 24, 2021

Property Information

Block254
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class20
Description1B2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,850
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,000
25%
Improvement Value:$436,500
75%
Total Assessment$579,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,558+5.3%
2024$10,031+41.7%
2023$7,079-1.0%
2022$7,153+0.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$850,000
DeedBook 18392, Page 1126Recorded3/30/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 15360, Page 1036

Property Built

Built

Year Built: 1950