Skip to content

9 Bay Breeze DriveToms River, NJ 08753

Built 1959

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Nov 1, 2000

Property Information

Block292
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,852
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$320,000
49%
Improvement Value:$332,800
51%
Total Assessment$652,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,894+5.3%
2024$11,300-4.8%
2023$11,868+0.4%
2022$11,816+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$490,000
DeedBook 10234, Page 1222

Property Sale

SaleMulti
$285,000
DeedBook 5494, Page 965

Property Sale

SaleMulti
$47,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1959