Skip to content

233 Arkansas AvenueToms River, NJ 08753

Built 1940

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Aug 13, 2012

Property Information

Block260
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage998
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
42%
Improvement Value:$118,000
58%
Total Assessment$204,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,717+5.3%
2024$3,531-2.2%
2023$3,610+0.4%
2022$3,594+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 15283, Page 746

Property Sale

SaleMulti
$2,500
DeedBook 14040, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1940