Skip to content

238 Alabama AvenueToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 16, 2018

Property Information

Block260
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,685
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
33%
Improvement Value:$203,200
67%
Total Assessment$303,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,524+5.3%
2024$5,248+6.0%
2023$4,954+0.4%
2022$4,932+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$215,500
DeedBook 10948, Page 410

Property Built

Built

Year Built: 1984