Skip to content

307 Silver Bay RoadToms River, NJ 08753

Built 1958

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Nov 15, 2006

Property Information

Block283
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,318
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
28%
Improvement Value:$202,600
72%
Total Assessment$282,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,149+5.3%
2024$4,892+0.3%
2023$4,876+0.4%
2022$4,855+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 13416, Page 135

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 11381, Page 1

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 5718, Page 823

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 5469, Page 984

Property Sale

Sale
$43,900
DeedBook 3908, Page 756

Property Built

Built

Year Built: 1958