Skip to content

36 Cattus StreetToms River, NJ 08753

Built 1981

Last Sale Price
$519,900
Last Sale Date
Apr 30, 2024

Property Information

Block283
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,046
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
20%
Improvement Value:$315,100
80%
Total Assessment$393,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,162+5.3%
2024$6,805+18.2%
2023$5,755+0.4%
2022$5,730+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$519,900
Sq Ft2,046DeedBook 19709, Page 735Recorded6/14/2024

Property Sale

Sale
$317,000

From:

To:

Sq Ft2,136DeedBook 17961, Page 1185Recorded7/13/2020

Property Sale

Sale
$256,000

From:

To:

Sq Ft2,136DeedBook 16150, Page 821Recorded8/3/2015

Property Sale

SaleMulti
$127,500
DeedBook 5516, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1981

Property Sale

SaleMulti
$8,000
DeedBook 3944, Page 450