Skip to content

241 Jumping Brook DriveToms River, NJ 08755

Built 1988

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Jul 25, 2018

Property Information

Block298
Lot100
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3001

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
Zoning400C
Sq Footage2,107
Acreage1.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,200
36%
Improvement Value:$327,400
64%
Total Assessment$507,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,248+5.3%
2024$8,787+13.5%
2023$7,744+0.4%
2022$7,710+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft2,107DeedBook 17188, Page 509Recorded7/26/2018

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$160,593
DeedBook 4491, Page 893