Skip to content

1564 Whitesville RoadToms River, NJ 08755

Built 1995

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Mar 30, 2023

Property Information

Block298
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class18
Description2F3G
Dwellings1
Zoning400C
Sq Footage3,171
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
34%
Improvement Value:$482,600
66%
Total Assessment$732,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,348+5.3%
2024$12,681-5.4%
2023$13,404+0.4%
2022$13,345+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000
Sq Ft3,171DeedBook 19344, Page 418Recorded4/5/2023

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$63,500
DeedBook 5209, Page 137

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 4269, Page 171